Nyckelinsikter från Transforum 2025
I år hölls Transforum under tre strålande dagar på vackra Sicilien. Årets tema var AI – dess möjligheter, men också dess förutsättningar och utmaningar. Ett tiotal representater från Cordial var med på plats. Här är en summering av deras gemensamma nyckelinsikter från resan och vad de tar med sig till kollegor men också in i kundprojekt framåt.
Liksom varje år möts systerfirmorna i The Transformation Alliance – ett internationellt nätverk av managementkonsultfirmor som Coridal stolt är en del av – på Transforum. Genom Transforum, alliansens årliga mötesplats, får vi chans att nätverka och lära oss av varandra. Ett ypperligt tillfälle för kunskapsdelning – en grundsten för fortsatt utveckling, tillsammans.
En sak blev väldigt tydlig: utan data, ingen AI – och utan datakvalitet, inget effektivt AI. För att få verklig effekt krävs både styrning, syfte och ansvar kring data som processerna bygger på.
En annan central diskussionspunkt var hur AI förändrar konsultrollen. Visst kan tekniken ta över analyser, dokumentation och presentationer – men den kan inte ersätta den mänskliga fingertoppskänslan. Det är fortfarande människan som läser rummet, bygger relationer och sätter rätt ton i dialogen.
Samtidigt som den etiska och existentiella frågan om AI:s framtida roll måste tas på allvar är det viktigt att inte låta osäkerhet bromsa. Istället handlar det om att vara nyfiken, våga omfamna möjligheterna och utveckla nya förmågor. AI blir en naturlig del av vardagen – och då gäller det att både kunder och konsulter hittar sättet att fortsätta vara relevanta och värdeskapande.
Dessutom blev det tydligt att många företag fortfarande befinner sig i startgroparna när det gäller AI-mognad. Potentialen är enorm, men arbetet återstår.
Utöver det så var en insikt viktigare än alla andra: värdet av nätverket. Att möta kollegor och systerfirmor från olika länder, dela erfarenheter och perspektiv – det gav både ny energi och inspiration. En påminnelse om att lärande på riktigt sker i dialog – över branscher, gränser och roller.
— — — — — — — —
NYCKELINSIKTER:
▶ Utan data, ingen AI – och utan datakvalitet, inget effektivt AI
▶ AI kan inte ersätta den mänskliga fingertoppskänslan
▶ Etisk och existentiell AI-debatt är jätteviktig men måste pågå parallellt med ett nyfiket utforskande så inte osäkerhet bromsar utveckling
▶ AI-potentialen är enorm men arbetet återstår. Många företag är bara i startgroparna av sin AI-resa
▶ Nätverkande och dialog – över branscher, gränser och roller, är ovärderligt för vår gemensamma utveckling framåt