Johanna jobbade från italienska alperna i 8 månader
Johanna Hedin spenderade åtta månader i de italienska alperna tillsammans med sin familj samtidigt som hon jobbade heltid på Cordial. I den här intervjun berättar hon hur det möjliggjordes och om hennes bild av Cordial – en arbetsgivare som ser möjligheter istället för hinder med en värdegrund som vilar på självledarskap och förtroende.
– Hej Johanna, berätta om din resa på Cordial och hur den började!
Jag började på Cordial i augusti 2021, i rollen som Manager. Då kom jag in med en bakgrund inom projektledning, arbetsledning, personalansvar, sälj och rekrytering inom industribolag och teknikkonsultbranschen men hade inte arbetat som rådgivningskonsult tidigare. De första uppdragen handlade därför om att komma in i rådgivningsrollen innan jag successivt kunde omsätta mina styrkor och tidigare erfarenheter fullt ut, även i rollen som rådgivare.
Under större delen av min tid på Cordial har jag även haft internt ansvar som mentor, vilket innebär att vara personalansvarig och coach för en grupp mer juniora kollegor. Det har varit ett roligt sätt att kunna bidra med en av de styrkor jag tillskansat mig innan min tid på Cordial, och ett utvecklande sätt för mig att komma in i rollen som rådgivare.
Under 2024 fick jag en ny roll som innebär att jag även har ett affärsutvecklings- och säljansvar i tillägg till rådgivnings- och mentorsrollen. Jag får nu full utväxling på alla de färdigheter arbetslivet gett mig, en god kombination av erfarenhet både innan Cordial och från Cordial.
– Du har bott i Italien i 8 månader under din anställning. Berätta mer om det! Hur togs beslutet och hur kommer det sig att ni valde att flytta just dit?
När min man gick på föräldraledighet och jag började jobba igen var min dröm att hitta ett distansuppdrag där arbetet främst skedde digitalt. I dialogen med Cordials ledning bestämdes det att om jag hittade uppdrag på distans så skulle vi tillsammans lösa helheten.
Sagt och gjort! Inom en månad hade jag skrivit på för ett passande uppdrag, fått ok på att åka, hyrt ut lägenheten i Stockholm, hyrt boende i Italien och flyttat! Det krävde självledarskap, eget ansvar och lite mod, men jag kände hela tiden att jag hade Cordials stöd i ryggen.
Vi valde att bo i den lilla byn Moline i de italienska alperna. Vi älskar att vara i bergen och åka skidor och vandra, och nu hade vi tillgång till båda direkt utanför dörren! Samtidigt som vi fick lyxen att bo omgiven av vår favoritnatur så hade vi 10 min ner till ”stan” och nära till Milanos och Turins flygplatser för att snabbt kunna ta sig till Sverige och Finland för Cordial- och kundmöten när det behövdes. Vi flyttade till Italien i december 2023 och tillbaka till Stockholm i augusti 2024 i samband med att maken skulle börja jobba igen och dottern skolas in. Tiden i Italien gav mycket tid för att umgås med familjen och kravlöst ta dagen som den kom, och lyxen att med en obokad ”social kalender” helt kunna gå på magkänsla under fritiden och göra exakt det vi var sugna på. Något att ta med sig och försöka applicera i livet även hemma i Stockholm (dock med blandade resultat än så länge).
– Hur har det fungerat att kombinera med din anställning på Cordial och hur togs förslaget emot av Cordials ledning?
Jag har alltid velat testa och bo utomlands och jag lyfte den drömmen med min mentor tidigt i anställningen på Cordial. Men det var först när tillfället gavs som jag på riktigt undersökte möjligheten med Zandra, ansvarig för HR och vår vd Lise. Självklart ställdes även frågan till kund, som var okej med det under förutsättningarna att jag infann mig på plats när så behövdes. Ingen på Cordial har tidigare gjort detta, men både Zandra och Lise var positiva och satte snabbt igång för att möjliggöra det genom allt från att ta fram riktlinjer för distansarbete till att stämma av med mina adepter och kolla hur vår försäkring gäller under arbetstid på annan ort. Jag är oerhört tacksam för stödet och peppen de gav i samband med det här (något jag inte alls ser som självklart då det hade varit lättare att bara säga nej).
Då initiativet var helt på eget bevåg så stod vi privat för merkostnader, så som flygbiljetter för att vara på plats fysiskt för kund- eller Cordialmöten, i samband med flytten.
”…en genuin förståelse för att arbetsliv och privatliv
är ytterst sammanlänkade och där man jobbar hårt
för att uppnå balans och lycka i båda”
– Hur skulle du med egna ord beskriva Cordial som arbetsgivare?
Jag har bara gott att säga! Utöver roliga och utvecklande arbetsuppgifter och kunder så är kulturen fantastisk med en genuin förståelse för att arbetsliv och privatliv är ytterst sammanlänkade och där man jobbar hårt för att uppnå balans och lycka i båda. Det positiva stöd och den pepp jag har fått från samtliga kollegor i samband med önskan om att flytta utomlands har varit överväldigande, där andra gjort sitt yttersta för att se till att det fungerar även i praktiken. Under tiden utomlands har jag alltid känt mig inkluderad och fått ett flexibelt bemötande för att i största möjliga mån kunna delta digitalt.
– Blir det någon mer utlandsflytt i närtid?
Det stora nya äventyret som står för dörren är att vi ska få tillökning i familjen och i samband med det lämnar lägenhetslivet i stan för att flytta till villaidyllen i förorten. Men när vi landat i den nya vardagen i Sverige så tror jag inte att de dröjer länge innan vi tar hela familjen tillbaka till vårt älskade Italien!